Oklejanie auta folią reklamową – jakie elementy marketingu sprawdzą się dla gastronomii?

Restauracje i pizzerie w marketingu stosują wiele elementów zewnętrznych takich jak np. znaki i billboardy przydrożne, marketing internetowy czy tracące na popularności ulotki reklamowe. Oczywiście ma to na celu przede wszystkim przyciągnięcie do lokalu jak największej ilości Klientów, którzy po przyjściu będą już łatwym celem do przekonania apetycznym zapachem czy daniami polecanymi przez obsługę. Przy restauracjach czy zajazdach przydrożnych sprawdzą się na pewno znaki kierunkowe mówiące kierowcy, w którym momencie i do jakiego lokalu może skręcić z drogi, natomiast lokale w centrach miast muszą wyróżnić się wejściem do lokalu, wyraźnymi oznaczeniami na szyldzie, czy nawet używając stale popularnej metody wystawienia stojaka z kilkoma popularnymi daniami. Tutaj dużą przewagę ma marketing lokalny, który będzie absorbował uwagę Klientów z okolicy i pojawiał się w różnych miejscach w okolicy. Z tej perspektywy wartościową inwestycją dla lokalu gastronomicznego będzie oklejanie auta folią reklamową.

Wyklejanie samochodów – jak przyciągnąć uwagę i do siebie zachęcić klientów?

Oznakowanie samochodów firmowych gastronomii jest dobrą inwestycją w marketing firmy, jednak jak zrobić to w sposób, który będzie budował zainteresowanie naszym lokalem i pozwalał zapamiętać potencjalnym klientom najważniejsze informacje? Wyklejanie samochodów firmowych powinno być zaprojektowanie indywidualnie, nie sprawdzi się subtelna zmiana projektu przygotowanego choćby na ulotkę. Warto postawić na estetykę dobrze widoczną z odległości – większe i czytelniejsze czcionki. Barokowe litery czy te przypominające styl odręczny będę pięknie zdobiły nagłówki menu czy szyld wejściowy, jednak się nie sprawdzą. Pamiętajmy, jaki jest najważniejszy komunikat mają zapamiętać odbiorcy – zasada less is more się sprawdzi. Wystarczy nazwa lokalu i podpowiedź sugerująca rodzaj kuchni, adres strony www, gdzie klient zawsze można zaleźć więcej informacji oraz np. numer telefonu. Skomplikowane adresy, nazwy dań, hasła marketingowe dłuższe niż 3-4 słowa będę po prostu odwracały uwagę od najważniejszego – nazwy lokalu i skojarzenia go z typem dań. To te dwa elementy powinny przyjść na myśl głodnemu 😊.

Skuteczna reklama indoor – jak sprawić, żeby klient zamówił?

Gdy klient potencjalnie zainteresowany naszą ofertą przekroczy progi naszego lokalu to działając zgodnie z polskim przekonaniem, że głodny wyjść nie powinien, nasz marketing powinien zachęcić go do wyboru dań. Najlepiej, jeśli nie jest to wybór przypadkowy i budujemy tzw. koszyk zakupowy i tak dla lokalu fast-food będzie to zwykle zestaw danie, dodatek oraz napój sprzedawany w gotowej konfiguracji optymalnej kosztowo. Tutaj właśnie działa reklama indoor, będąca elementem wizerunku danego lokalu – wszystko co zrobimy w jej ramach będzie działaniem wizerunkowym. Stąd wszelkie elementy które eksponujemy w lokalu, czyli fototapety, ścianki, naklejki, plakaty, instalacje świetlne, czy tablice prezentujące menu będę działały na odbiór naszego lokalu przez klientów.

Reklama wewnętrzna, spójna z naszym lokalem

Pierwsza zasada przy wyborze form ambientowych to zachowanie spójności z estetyką wnętrza oraz pozycjonowaniem lokalu. Jeśli tworzymy restaurację skierowaną do zamożniejszych grup klientów, zainwestowaliśmy w wytworny wystrój – unikamy elementów kiczowatych, plastikowych i kolorowych. Analogicznie, jeśli sprzedajmy dania typu fast-food i konkurujemy ceną – drewniane i mosiężne elementy mogą nieco zdezorientować naszego klienta czy na pewno trafił do miejsca, gdzie może niedrogo zamówić porcję frytek. Dla lokali które mogą sobie pozwolić na eksponowanie apetycznych zdjęć serwowanego jedzenia na pewno sprawdzą się tablice z wymiennymi kartami dań czy specjalnymi foliami UV. Lokal charakteryzuje się długą ścianą wewnętrzną – warto zainwestować w fototapetę pełną zbliżeń na elementy naszego menu i subtelnie przemycone logo. Pamiętajmy, że dzieci wywierają duży wpływ na decyzje podejmowane przez rodziców i reklamy wewnętrzne powinny być widoczne na wysokości ich wzroku – wesołe naklejki prowadzące do specjalnej tabliczki z daniami dla dzieci staną się atrakcją i zabawą w podchody. Wybierając formy indoor postawmy się w perspektywie gościa, zobaczmy, gdzie pada jego wzrok i jak można go wesprzeć w procesie wyboru. Wszystkie te działania mają w końcu go doprowadzić do zadowolenia z serwowanego przez nas posiłku.

Przewiń do góry